Játékfesztivál
Kiss Áron Magyar Játék Társaság
Endrefalva
Endrefalva, jellegzetesen nógrádi, nem túl magas hegyek között megbújó település. Mintegy 1.300 lakosa van. Maga a település középkori eredetű, de épített öröksége sokkal későbbi korokból származik. A települést körülvevő hegyek, erdőségek tiszta levegőt, nyugalmat biztosítanak az itt élő emberek számára. Földrajzi fekvése kedvező, hiszen Budapesttől alig 110 kilométerre, a 22-es számú főközlekedési útvonal mentén, a történelmi hagyományokban gazdag Szécsény és a modernebb nagyváros, Salgótarján között található. Két igen fontos turisztikai célpont is van a közelben: Hollókő és Ipolytarnóc
Tervezett program
Szeptember 9.
- 10 óra
- A Játékfesztivál ünnepélyes megnyitója az endrefalvai II. András Művelődési Központ előtti parkban. Gólyalábas bohócok felvonulása.
- 11-12 óra
- A Szent László Vitézei Egyesület (Hollókő) hadijáték bemutatója korhű fegyverekkel, íjászat.
- 14-15 óra
- Ki az erősebb? Erőpróbák férfiembereknek. (nevezés a helyszínen)
- 15-16 óra
- Ősi, népi játékok, versenyek (nevezés a helyszínen)
- 16-17 óra
- Kézműves foglalkozások
- 17-18 óra
- Gyermek-előadások, egyéb szórakoztató műsorok
Szeptember 10.
- 10-11 óra
- Sárkányépítés, reptetés, kézműves foglalkozások
- 11-12 óra
- Gyermekműsorok, színházi előadások
- 14-15 óra
- Cigány hagyományok a játékban (bemutató és közös játék)
- 15-16 óra
- Népi játékok, versenyek, bemutatók
- 17-18 óra
- Szellemi vetélkedők, kvízek, társasjátékok
Mindkét napon délelőtt 10 órától este 18 óráig bemutatók, kirakodó vásárok, kézműves foglalkozások. A legősibb játékoktól a legmodernebbekig, több, mint ezer fajta játék.
Minden korosztálynak!
A Fesztivál játékprogramjai ingyenesek!
Ménes-patak Menti Játékfesztivál és Kiállítás
Népek, nemzetiségek játékai
A nógrád megyei Endrefalván, hagyományteremtő fesztivált és játékkiállítást szervez a települési önkormányzat, a kistérség településeinek cigány kisebbségi önkormányzata, a térség civil kezdeményezéseit összefogó Ménes-patak Egyesület. A szeptember 9-10.-én megrendezésre kerülő Játékfesztiválon, több mint ezer fajta játékon játszhatnak, illetve népi, nemzetiségi hagyományokat felelevenítő játékprogramokon vehetnek részt az idelátogató családok - egész nap, ingyenesen.
A programok, látnivalók sokaságából néhány ízelítő: kézműves bemutatók és foglalkozások (gyöngyfűzés, korongozás, kosárfonás, játékbaba-készítés, sárkánykészítés és eregetés, stb.); játékbemutatók (népi játékoktól a legmodernebb, számítógépes játékokig), játékvásárok és bemutatók; szellemi és ügyességi játékok (kvízek, társasjátékok, hazai és külföldi fejtörők), játszóházas foglalkozások (kreatív játékok kisebbeknek és nagyobbaknak); történelmi hadijátékok és korabeli fegyverbemutatók; cigány kártyajátékok, kártyavetés; csoportos vagy egyéni részvételű népi, nemzetiségi játékok bemutatói és játéklehetőségek; bábjátékok, bábelőadások; erőnléti ügyességi játékok lesznek. A rendezők kiemelt szerepet szánnak a roma játékkultúra hagyományainak, tárgyi emlékeinek.
A szervezők minden korosztály számára kínálnak felhőtlen szórakozásra, kikapcsolódásra lehetőséget. A készségfejlesztő, a gondolkodtató, minőségi játékokon lesz a hangsúly.
Szeptember 9-től 17-ig, délelőtt 10 órától 18 óráig nyitva tartó Játékkiállítás is lesz a II. András Művelődési Központ, közel 300 négyzetméternyi helyiségeiben, a népek és nemzetiségek között a játékok mélyítik csak el igazán a barátságot - központi gondolattal.
A Játékkiállítás legfontosabb díszvendége a közeli szlovák határ túloldaláról, az egykor a Balassi család tulajdonában lévő, Kékkői várban működő Bábkultúra és Játékmúzeum. A múzeum Szlovákiában jól ismert, sok látogatót vonzó intézmény. Állandó kiállításaik mellett egyre több, gyermekeknek szóló játékos, készségfejlesztő és ismeretterjesztést nyújtó programot bonyolítanak le. Az itteni közös program jó alkalmat teremt majd arra, hogy a két térség között most kialakuló kapcsolatnak legyen eredményes, hosszú távú folytatása.
A fesztivál másik díszvendége a Somogy megyéből érkező, kosárfonó és cigánybaba készítő mester, az Országos Cigány Önkormányzat tagja, az országosan is ismert, nagyra becsült, cigány népi mesterségeket folytató Kakas József lesz. Gazdag anyagát a budapesti Néprajzi Múzeum bocsátotta rendelkezésünkre. A cigány babákat, szekereket készítő mester elsősorban kosárfonó. A fesztivál kétnapos programján személyesen is részt vesz, mégpedig kosárfonásra, cigány népi játékokra tanítja majd a gyerekeket.
A fesztivál fontos díszvendége Japán lesz, mégpedig a Magyarországon működő, a japán kultúrát terjesztő Japán Alapítvány. Az általuk bemutatandó porcelánbabák vélhetően nagy közönségsikert aratnak majd. Egy japán család mutatja majd be a tradicionális sárkánykészítés fortélyait, tanítja meg az érdeklődő gyermekeket a készítésre, az eregetésre.
A játékok mindig is a családi szeretetet, a barátságot, a személyes kötődéseket, a soha nem feledő gyermeki létet jelentik. A kiállítás külön termet szentel neves közéleti személyiségeink (színészek, tudósok, politikusok) által rendelkezésünkre bocsátott, egykori, megőrzött - talán éppen féltve őrzött - játékaiknak. A pár soros írott, személyes vallomással kiegészített, 5-30 évvel ezelőtti játékok is - gyorsan változó korunkban -, már a játéktörténelmet képviselik
Az egykor sikeres, "befutott" bábok is sztárok lesznek ismét. A budapesti Bábszínház egykori hírességei is helyet kapnak ugyanis a kiállításon.
Ki ne emlékezne a moncsicsire, e japán baba-őrületre, amely meghódította az egész világot, vagy a nagy, világító szemű, műanyag E.T.-re, továbbá a jó magyar példákra: a lendkerekes egérre, a csattogó bádogbékára, a búgócsigára, a similabdára, a színes falovakra. Ők is ott lesznek tehát a kiállításon - a vitrinekben.
S nem maradhatnak el a játékkiállítások nélkülözhetetlen kellékei, a vasút-, hajó-, és repülőgépmodellek, az ismét nagy népszerűségnek örvendő ólomkatonák, a régi gyermekjátékok, a népek, nemzetiségek babái, játékai sem. Még a modern kor műanyag mütyürkéi is be lesznek mutatva, hogy jelképesen demonstrálva legyen: a társadalmi fejlődés nem minden esetben hoz magasabb színvonalú játékkultúrát. Egyedül csak e kiállítási helyen lesz majd bóvli játék - elrettentésül.
Tóth András
Ménes-patak Egyesület