Textiltervezők kiállítása
Kiss Áron Magyar Játék Társaság
Népi Mesterségek és Művészetek Szakközépiskolája
textil szakának játékkészítő, szőnyegszövő, batikoló és textilműves kézműves hallgatói - Hóbor Lajosné Eta tagtársunk tanítványai - 2002. április 2-14. között a Textilmúzeumban (Budapest, III. Lajos u. 136-138.) mutatkoztak be munkáikkal.
Több mint 30 textiljáték készítő hallgató: levelező tagozatos, az OKJ szakképzésbe tartozó első és másodéves textiljáték készítők munkái, valamint a tervezői szakon készített egyedi munkák; a művészeti szakon iskolarendszerű nappali képzésben résztvevő textilműves hallgatók munkái, amelyek között kézműves (baba, báb, csipke, hímzés), kézi szövő és kézi nyomó alkotások vannak.
A kiállítás - az iskola további szakképzési anyagával (szőnyegszövő, bőrtárgy készítő, kosárfonó és fonott bútor készítő, fazekas, kézi-gépi hímző) kibővítve, de továbbra is jelentős textiljáték anyaggal - május 21-31-ig az Angyalföldi Gyermek és Ifjúsági Központban lesz látható (1138 Budapest, Dagály u. 15/a.)
***
A Magyar Népművészet Oktatására 1989-ben létrehozott Alapítvány - mint nevében is jelzi - a magyar nép művészetének tanítását és a jövőnek való újrafogalmazását tűzte ki célként. Előbb a Budapesti Művelődési Központban segítette az ott folyó ilyen irányú tevékenységet, majd arról leválva 1998-ban fenti címmel iskolát hozott létre. Az iskolában többirányú képzés folyik:
- vannak növendékek, akik szakképzés formájában 9 féle népi mesterséget sajátítanak el, és sikeres állami vizsgát tesznek, sokan közülük utána oktatói képzésben vesznek részt, mert tanítani akarják a mesterséget;
- vannak, akik ugyanezt iskolarendszeren kívüli képzésben (levelező tagozaton) tanulják meg, ők szintén állami vizsgát tesznek. Közülük is sokan készülnek oktatónak - különösen a már pedagógusi diplomával rendelkezők azért jönnek a mesterséget elsajátítani, hogy utána saját iskolájukban átadják a tanulóknak;
- és vannak, akik a szakképzés lényegesen magasabb fokán, művészeti képzésben sajátítják el a textilművességet és a bőrművességet, a tervezési folyamattól kezdve a megvalósításon keresztül a termék piaci forgalmazásáig.E sokrétű felkészülésből a textillel foglalkozó növendékek bemutatkozását láthattuk a Textilmúzeumban. Nagyon átgondolt és igényesen megfogalmazott, kivitelezett szőnyegeket, ruhákat, ruházati kiegészítőket láthattunk, és sok-sok textiljátékot: kedves babákat, állatokat stb. Minden van itt: kisgyermek kezébe való markolászós babáktól kezdve, a nagyon igényes, és nagyon komoly munkát követelő korabeli ruhákba öltöztetett babákig. Ezeknek fejét, arcát is a növendékek készítik el, mindent elsajátítanak, ami babaügyben elsajátítható.
A növendékek tervezőmunkájának kiinduló pontja: kinek készül a termék? Tervező-kivitelező munkájuk közben lépéseiket indokolni kell. Az eredményt a kiállítás mutatta. A kiállítás anyaga tükrözte a játékkészítés szeretetét. Bemutatta, hogy az egyszerűbb munkák elkészítésétől hogyan lehet eljutni a különféle technikák alkalmazásán keresztül a művészi megvalósuláshoz. A kiállítás darabjai között a gyermekeknek való kedves, játszásra alkalmas textiljátékok (babák, bábok, állatok, stb.) mellett egyedi tervezésű, magas színvonalú alkotások is szerepeltek.
Hóbor Eta, Kutasi Tibor