Kiállítás
Kiss Áron Magyar Játék Társaság
Megkésve, de még a kiállítás fennállása alatt hírt kaptunk dr. Gerencsér Kingától, hogy az Erdészeti Múzeumban (Sopron, Templom u. 4.) a Nyugat-Magyarországi Egyetem Faipari Mérnöki Kara hallgatóinak munkáiból játékkiállítás nyílt. Még 2003. február 9-ig látogatható!
Az alábbiakban közöljük dr. Gerencsér Kinga megnyitó beszédét és az általa rendelkezésünkre bocsátott fotókat:
Igen tisztelt megnyitó Közönség!
Nagy öröm számunkra, hogy lehetőséget kaptunk arra, hogy a "Fajátékgyártás" című fakultatív tantárgy keretében készített játékok egy részét bemutathatjuk.
A hallgatók munkáit látva bizakodás és remény tölt el, hogy a fát mint a természet egyik legcsodálatosabb anyagát újra felfedezzük a játékkészítés számára.
Hiszen régen a faanyag használata általános volt, nemcsak országokra, hanem tájegységekre is jellemző kultúrák éltek, s ehhez tartoztak a sajátos játékok is. Anyagok, formák, a díszítés milyensége vagy éppen elmaradása mutatta meg, hogy milyen történelmi korban, hol és mikor készültek. Az egyszerű, házilag készített játékokat kiszorították a gyári termékek. Olcsóságuknál és jó alakíthatóságuknál fogva eljutottunk oda, hogy műanyagból hazudunk magunknak fát, fémet, textilt, füvet, sőt virágot is. A különbség azonban jól érzékelhető és sokszor visszataszító. A természetes anyagok, a szép környezet jó nevelő hatását igazolták a Waldorf-óvodák, iskolák sikerei.
A természet anyagai közül a fa a legcsodálatosabb, hiszen holtában is él. Nem hervad el, mint a lágyszárúak, nem olyan kemény és hideg, mint a kő. De talán ami a legfontosabb, hogy mindenhol és mindenki számára elérhető. Szín és formagazdagsága, erezete, illata, tapintása, alakíthatósága a vele dolgozó embernek is örömet szerez, s a fában rejtező szépség megmutatására készteti. Nem találunk még egy anyagot, amelynek oly sok egyedi jellemzője lenne, mint a fának. Színének, növekedésének, rajzolatának, szerkezetének és szilárdságának változatai megszámlálhatatlanok.
A fa környezetvédelmi szempontból is előnyös, mert a természetes anyagokból így a fából készült játékok ökológiai mérlege jóval kedvezőbb, mint a bármely más nyersanyagé, illetve az azokból készült termékeké. Az ökológiai mérleggel azt tudjuk megmutatni, hogy egy adott termék alapanyagának előállítása, feldolgozása és megsemmisítése mennyire szennyezi a környezetet. A fák, amelyek anyagforrást jelentenek évmilliók óta folyamatosan termelik a számunkra nélkülözhetetlen oxigént és megkötik a széndioxidot, vagyis az üvegházhatás csökkentéséhez járul hozzá. 1 m3 fa kb. annyi széndioxidot köt meg, mint amennyit 1 millió liter normál levegő tartalmaz. Megújítható erőforrás, mert előrelátó gazdálkodással és újratelepítéssel folyamatosan felújíthatjuk a fa iránti igényünket. A műanyagok előállítása környezetszennyező. A fa feldolgozásakor igénybevett energiamennyiség is a legkevesebb összehasonlítva a többi anyagokkal. 1 tonna fűrészáru gyártásának átlagos energiaigénye 2090 MJ. Ha ezt egységnek vesszük, akkor a különböző termékekhez pl. a textíliákhoz 2-3-szor, a műanyagokhoz 4-5-ször, a fémekhez pedig 80-100-szor több az alumínium előállításához és feldolgozásához 120-szor több energiamennyiség szükséges. A fajátékok megsemmisítése sem okoz problémát, mert ha kidobjuk akkor visszakerül a földbe, lebomlik és a tápláléklánc részévé válik, szemben pl. a műanyagokkal, melyeknek nagy része hosszú távon szennyez, jórészük lebomlási idejét nem is tudjuk, ami a jövőnk gondja lesz. Ma csak remélni lehet, hogy nem válik a földünk hulladékkal telített bolygóvá...
E számos kedvező tulajdonság mellett még nem szóltam a fa öntisztító hatásáról, amely játékoknál különösen nagy előnyt jelent. Ezzel magyarázhatók, a fa és műanyag háztartási eszközöknél (vágó- és gyúródeszkánál) végzett vizsgálatok eredményei, miszerint a különféle bacilusok a műanyag lapokon többszöri lemosás után is éltek és virultak, míg a fán 24 óra alatt elpusztultak. Ezt a fungicid és inszekticid hatást a fában jelenlévő extrakt anyagok fejtik ki. Ilyen védőhatásúak a fenolok, kinonok, amelyek a terminális oxidáció enzimfolyamatait is gátolják.
A fajátékok tartóssága is jóval nagyobb, élettartama több játékos nemzedékre kiterjed. Kedvező körülmények közt évezredek üzenetét képes hordani. Ezt bizonyítják a fáraósírokban ránk maradt egyszerű fajátékok is.
A felsorolt kedvező tulajdonságok miatt feltétlen támogatni kellene az ilyen környezetbarát termékeket, mint pl. a fajátékok. Pl. ÁFA eltörlésével, adókedvezményekkel, vagy az erősen szennyező termékeknél, mint pl. a műanyagoknál környezetvédelmi bírság bevezetésével. Addig azonban, míg ez a felismerés nem valósul meg termékeink árában, nekünk fogyasztóknak kellene eljutnunk oda, hogy ezeket a termékeket részesítsük előnyben, akkor is, ha ezek drágábbak. Hosszú távon nézve, viszont ezek az olcsóbbak.
Eddig a játék alapanyagául szolgáló fa előnyös tulajdonságairól szóltam, de feltétlen kell a játék, játszás fontosságáról is pár szót ejteni. Hiszen József Attila költőnk is figyelmeztet arra, hogy:
"jó szóval oktasd, játszani is engedd szép komoly fiadat"
Miért fontos ez?
Mert a játék, a játszás, a játékszer a felnövekvő generáció olyan szellemi, lelki és fizikai gyakorlóterepe, amellyel meghatározza majdani életének minőségét, de ezeket a játékszereket mindig mi felnőttek jelöljük ki nekik, és mi adjuk kezükbe, tehát rajtunk a felelősség! Mi teremtjük meg azt a környezetet, amelyben a gyermek felnő, mi alakítjuk életkörülményeit, neveljük a játék és a munka szeretetére. Ám mindez csak akkor működik jól, ha úgy irányítjuk a gyermek tevékenységét, és úgy formáljuk körülményeit, hogy a játék ne csak az időtöltés és szórakozás eszköze legyen, hanem szolgálja testi és szellemi fejlődésüket.
Nem elhanyagolható az a hatás sem, amit a forma- és esztétikai érzék fejlesztése terén érhetünk el a játékokkal. A fa külső megjelenése révén melegséget, természetes vonzalmat ébreszt bennünk. A legtöbb fajáték elkészíthető műanyagból is, de nem nyújtja azt az élményt, mint egy fajáték. Óvodai kísérletekkel bizonyították, hogy a kisgyerekek az ugyanolyan műanyag és fajátékoknál a fából készült játékokat vették le a játékpolcról. A fából készült játék hozzásegíti a gyermeket ahhoz, hogy megszeresse a fát, a természet egyik legfontosabb alkotóját, mely életünk számtalan területén elengedhetetlen kísérőnk, mindennapjaink összetevője.
Örömmel vennénk, ha a látottak alapján minél többen kedvet kapnának a játékkészítéshez, és megpróbálnának otthon házilag fajátékot készíteni. Hiszen faanyagból könnyű a formázás, a szerelés és a javítás. A fajáték készítéséhez nem kell gyakorlott barkácsolónak lennünk, elég pár kézi szerszámot beszereznünk és a barkácsboltokban készen kapható falapokból, rudakból, lécekből, golyókból, függönykarikákból a látott ötletek és a nemrég megjelent "Játékszerek fából" című könyvemben található rajzok és elkészítési útmutatók alapján magunk is készíthetünk gyermekeinknek egyedi szép fajátékokat.
Nagyon szép lett ez a kiállítás, külön öröm számomra, hogy most a karácsony előtti időben nyílik meg, és ezáltal tudunk a gyerekeknek valami szépet nyújtani. Sajnos igaz, hogy a boltokban kapható játékok nagyobb része nem szép, nem nyújt esztétikai élményt, hanem valamilyen birtoklási vágyat gerjesztenek, nem lesznek a gyerekek jobbak azoktól a műanyag szörnyektől és robotoktól. Ezek a szép fajátékok azt gondolom, hogy pozitív érzéseket ébresztenek bennük.
Köszönöm hallgatóinknak, hogy sajátkészítésű fajátékaikat felajánlották a kiállításon való részvételre, hogy eljöttek erre a számunkra fontos eseményre, a kiállítás megnyitására.
Hiszen nekik mint leendő faipari mérnököknek fontos szerepük lesz abban, hogy a fa mint természetes anyag újra tért hódítson a játékgyártásban és céltudatos tervezéssel a hagyományokat ápolva, tudjunk Magyarországon is igényes, szép fajátékokat készíteni.